EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Hidrojen Yumuşatma Testi

Hidrojen Gevrekleşmesinin Sebebi ve Riskleri
TURCLAB, çok çeşitli diğer mekanik test hizmetleriyle birlikte Hidrojen Gevrekleştirme Testi sunar. Teknisyenlerimiz bu yöntemi, üretim sürecinde parçaların olası hidrojen maruziyetini tespit etmeye yardımcı olmak için kullanırlar. Hidrojen gevrekleşmesi (HE), bir metal veya alaşımda, dışarıdan uygulanan veya dahili artık stres ile birlikte stresle kombinasyon halinde hidrojenin emilmesinden kaynaklanan erken başarısızlıklara yol açabilen kalıcı bir süneklik kaybıdır.

Hidrojen içeren asidik ortamları içeren yüzey hazırlığı, ön işlemler ve kaplama / kaplama işlemlerine tabi tutulan parçalar, uygun şekilde üretilmezlerse kırılgan olma riski daha yüksektir. Tehlikeli parçalar, sıvılar, temizlik işlemleri ve bakım kimyasalları gibi çevresel tehlikelere maruz kaldıklarında arızalara karşı daha hassas hale gelir.

TURCLAB'daki kapsamlı Hidrojen Gevrekleştirme test hizmetlerimiz çok çeşitli özelliklere sahiptir. Günlük olarak çalışan birçok hidrojen gevrekleştirme makinemiz var. Çok sayıda test yöntemine ve malzeme özelliklerine aşinalıkımız, çeliklerde hidrojen gevrekleşmesine neden olabilecek kaplama ve kaplama işlemleri için kabul kriterlerinin tanımlanmasına yardımcı olur. Temizleme işlemleri veya metalle temas eden bakım kimyasalları gibi ortamlarda karşılaşılan kimyasallara sürekli maruz kalma da hidrojen gevrekleşmesi açısından değerlendirilebilir. TURCLAB, pek çok kişi tarafından havacılık, otomotiv ve inşaat endüstrilerinde kullanılan standart yöntemlere göre Hidrojen Gevrekleştirme testi yapabilir.

Ortak HE Test Standartları:

  • ASTM F519 - Mekanik Hidrojen Gevreklik Değerlendirmesi için Standart Test Yöntemi
  • ASTM F606 - Dış ve İçten Dişli Bağlantı Elemanları, Yıkayıcılar, Doğrudan Gerilim Göstergeleri ve Perçinlerin Mekanik Özelliklerini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri
  • SAE J81 - Diş Açma Vidaları
  • Ve diğer birçok sürekli yük testi