EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Uçak Ultrasonik Muayenesi

Uygulamalı Teknik Hizmetler, havacılık dahil olmak üzere çeşitli endüstriler için ultrasonik test sunar . Uçak ultrasonik muayeneleri yaparak, tahribatsız muayene uzmanlarımız güvenlik ve performanstan ödün verebilecek kusurları tespit edebilir. Uçaklarda çatlak, korozyon ve delaminasyon gibi gizli kusurlar, ultrasonik testlerimiz sırasında ortaya çıkardığımız kusurlardan sadece birkaçıdır.

Ultrason Teknolojisi
Ultrasonik test (UT), malzemelerdeki tutarsızlıkları analiz etmek için yüksek frekanslı ses dalgalarından yararlanan, tahribatsız bir test yöntemidir. Teknisyenlerimiz, test nesnesine belirli bir aralık ve açıda ultrasonik dalgalar yaymak için bir dönüştürücü veya prob kullanır. Bu dalgalar daha sonra sondaya yansır, bu da bir kusur varsa dalga paterninde tutarsızlıklar gösterir.

UT'nin bir avantajı, bir bileşenin içindeki ve yüzeyindeki kusurları algılayabilmesidir. UT kullanan uçak bileşenlerinde bulunan yaygın kusurlar çatlaklar, korozyon ve delaminasyondur. UT ile denetlediğimiz alanlar motor fan kanatları, iniş takımı, motor bileşenleri, kaynaklar, bağlantı parçaları, derzler, cıvatalar ve yapışkan bağları içerir.


Ultrasonik Test Türleri

Geleneksel Ultrasonik Testler

Geleneksel UT altında, prob sabit bir odak noktası ve açısında tek bir ultrasonik dalga üretir ve alır. Bu yöntem, teknisyenlerin düzensizlikleri önceden nerede arayacaklarını bilmelerini gerektirir.

Aşamalı Dizi Ultrasonik Test

Phased Array UT , geniş bir açı aralığında çalışabilen ve kusurun iki ve üç boyutlu görünümlerini üretme yeteneği sağlayan gelişmiş bir yöntemdir. Bu karmaşık şekillere sahip havacılık parçaları için etkili bir yöntemdir. Geleneksel UT ile karşılaştırıldığında, aşamalı dizi yöntemi, daha kapsamlı bir uçak denetimi için daha fazla esnekliğe, çözünürlüğe, hıza ve doğruluğa sahiptir.