EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

PFOS ve PFOA Testi

Perflorooktan sülfonat (PFOS), su geçirmezlik ve yağ direncine karşı tekstil, deri ürünleri, kağıt, mobilya ve halıların yüzey işlemi olarak yaygın olarak kullanılan tamamen florlanmış bir anyondur. Ayrıca kimyasal stabilitesi için boya, köpük söndürme maddesi, yer cilası, böcek ilacı ve termit kontrol maddesi üretiminde ara madde olarak kullanılır. PFOS safsızlıkları veya PFOS oluşumuna yol açan maddeler içeren PFOS ve onunla yakından ilişkili bileşiklerin hepsi perfloroalkil sülfonat maddelerine aittir.
Aralık 2002'de PFOS, 34. OECD Kimyasal Komitesi toplantısında kalıcı, biyo-biriken ve toksik (PBT) olarak sınıflandırıldı. Sonuç olarak Avrupa Parlamentosu, PFOS ve tuzlarının pazarlanması ve kullanımı konusunda bir kısıtlama getirmiştir.
Perflorooktanoik asit (PFOA) ve tuzlarının PFOS ile benzer bir risk profiline sahip olduğundan şüphelenilmektedir. PFOA'nın Kısıtlama Listesine dahil edilip edilmeyeceği müzakere aşamasındadır.
AB REACH'in Belirlediği Limitler (Direktif 1907/2006 / EC)
PFOS, kütle olarak% 0.005'e eşit veya daha yüksek bir konsantrasyona sahip ürünlerdeki preparatların bir maddesi veya preparatları bileşeni olarak kullanılmamalıdır. Aksi takdirde, ürünlerin piyasaya sürülmesi kısıtlanacaktır;
PFOS konsantrasyonu kütle olarak% 0.1'e (1000ppm) eşit veya daha yüksekse, yarı mamul ürünler veya eşyalar veya parçalar AB pazarına konulmayacaktır; ve
Tekstil ya da diğer kaplama malzemeleri, konsantrasyon daha yüksek 1 ug / m olmalıdır 2 .
PFOS dahil olmak üzere uzun karbon zincirleri olan tamamen perflorlanmış maddeler lipit su yalıtımıdır; bu nedenle, PFOS ile ilgili maddeler yüzey aktif maddeler olarak kullanılır. Aşırı dayanıklılıkları onları yüksek sıcaklık ortamları ve güçlü asitler veya bazlarla temas için uygun hale getirir.

PFOS sivil ve endüstriyel üretimde, özellikle aşağıdaki ürün ve endüstrilerde yaygın olarak uygulanmaktadır:

Halı
Deri ürünler
Çamaşırlar
tekstil
Kağıt ve Ambalaj Malzemeleri
Boyalar ve Boya Katkıları
Endüstriyel ve Ev Temizlik Maddeleri
Pestisitler ve Böcek İlacı
Köpüklü Yangın Söndürücüler
fotoğrafçılık
Fotolitografi ile basmak
Yarı İletken
Hidrolik Sıvılar
Metal Kaplama
TURCLAB'nin PFOS ve PFOA Test Yetenekleri
TURCLAB şu anda Sıvı Kromatografi Kütle Spektrometresi (LC / MS / MS) ile PFOS / PFOA'yı ultra düşük seviyelere kadar test ediyor . LC / MS / MS, organik bileşikleri ultra düşük seviyelerde algılayabilen çok hassas bir cihazdır. Enstrümantasyon, ilaç ve yaşam bilimlerinden önde gelen malzeme araştırmalarına kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.