EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Muayene Hizmetleri

Çevre Muayeneleri

İnsanlar gün boyunca yürüyüş yolları, kaldırımlar, park ve bahçeler, spor alanları, eğlence alanları ve daha bir sürü yerde gündelik yaşamsal faaliyetlerini idame ettirmekte ve aktivitelerini gerçekleştirmektedir. Bu yerler, insan sağlığı ve yaşamı için olası kazalara karşılık tehlikeli olabilecek yerlerdir.

Örnek vermek gerekirse eğlence alanları ve lunaparklar, yalnızca çocukların değil her yaşta insanların güzel bir şekilde vakit geçirdikleri yerlerdir. Bu alanlarda aktivitelerin çok büyük bir kısmı elektrikli ve elektronik araçlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. İlgili mevzuatlar çerçevesinde bu tarz alanlar tehlikeli işyerleri sınıfındadır. Bu sebepten ötürü söz konusu alanlarda çalışanların yaptıkları işe uygun olduklarının tespit edilmesi, eğitimli ve deneyimli olması ve bu işyerilerine ait riskler konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Buralarda kullanılan makina ve ekipmanlar ile ilgili risklerin tespit edilmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin karşılanması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan makina ve ekipmanların güvenli olduklarına yönelik bakımların sistematik olarak yapılması gerekmektedir.

Park ve bahçeler de öyle. Bu alanlar sokaklarda oynama imkanı bulamayan çocukların oyun oynadıkları, yapacak işleri olmayan yaşlı insanların günlerini geçirdikleri, gençlerin basit sporları yapabildikleri, kısaca her yaş grubunda insanlara hitap eden alanlardır. Bu alanların düzenlenmesi, bisiklet ve koşu yollarının yapılması, yolların ve yeşil alanların oluşturulması, çevre düzenlemesinin yapılması ve küçük çaplı bazı sporların yapılması için spor aletlerinin kurulması, belli standartlar ve olası riskler dikkate alınarak yapılmaktadır. Ancak düzenli aralıklarla kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir.

Bu arada kaldırımlar ve yürüyüş yolları da ciddiye alınması gereken bir konudur ve insanların can güvenliği açısından son derece önemlidir. Bunların doğru inşa edilip edilmedikleri yetkili kontrol ve muayene kuruluşları tarafından denetlenmelidir.

Çeşitli spor aktivitelerinin yapıldığı kapalı spor alanları yüzeyinin darbeleri emme gücü, çok önemli bir güvenlik özelliğidir. Ayrıca spor alanları yüzeyinin aşınmaya dayanım, yuvarlanan yüke dayanım, yangına tepki, formaldehit emisyonu, darbe dayanımı ve düzgünlük derecesi gibi birçok açıdan test ve muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Bir başka özel güvenlik ve hijyen koşulları gerektiren merkezler, havuzlar ve su sporu alanlarıdır. Bu alanlar sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanmış olması bakımından en önemli yerlerdir. Çeşitli güvenlik önlemleri yanında havuz suyunun mikrobiyolojik ve hijyenik test ve analizlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Neticede insan sağlığı söz konusudur.

Yine otel ve tatil köylerinin, işletme güvenliği bakımından her türlü riskten uzak olması ve insanların can güvenliğini tehdit etmeyecek güvenlik koşullarına sahip olması gerekmektedir. Tesislerde kullanılan asansörlerin bakımlarından, havuz ve spor alanlarının güvenliğine kadar, yangın ve güvenlik sistemlerinden mutfakların hijyenine kadar birçok bakımdan risk teşkil edecek faaliyetlerin kontrol ve muayenelerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle çevre muayeneleri önem kazanmaktadır. Çevre muayeneleri kapsamında gerçekleştirilen başlıca muayene hizmetleri şunlardır:

  • Eğlence alanları muayeneleri
  • Park ve bahçeler muayeneleri
  • Kaldırım ve yürüyüş yolları muayeneleri
  • Spor alanları muayeneleri
  • Havuz ve su sporu alanları muayeneleri
  • Otel ve tatil köyü muayeneleri
  • Sanayi alanları muayeneleri
  • Endüstriyel üretim alanları muayeneleri
  • Radyoaktif alanların muayeneleri