EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Muayene Hizmetleri

İnsan Taşımak Amacıyla Tasarımlanan Kablolu Taşıma Sistemleri Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2005 yılında, İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatı Yönetmeliği (2000/9/AT) yayınlanmıştır. Bu yönetmelik, Avrupa Birliği’nde aynı isimle yayınlanan direktif esas alınarak hazırlanmıştır. Bu yönetmeliğin amacı, insanları taşımak üzere tasarlanan kablolu taşıma sistemlerinin güvenlik aksamlarının ve alt sistemlerinin tasarlanmasına, imal edilmesine ve hizmete alınmasına yönelik asgari güvenlik koşullarını ve bu sistemlerin belgelendirilmesine, işaretlenmesine ve piyasaya sunulmasına dair esasları içermektedir.

İnsan taşımak amacı ile tasarımlanan kablolu taşıma sistemleri içinde en fazla dikkat çekenler, teleferik, telesiyej ve teleskilerdir. Kullanım amacına bağlı olarak teleferik sistemleri, farklı şekillerde üretilmektedir. Tek halatlı, düşük kapasiteli teleferik sistemleri yanında çift halatlı ve yüksek kapasiteli teleferik sistemleri de vardır. Uzun mesafelerde ve yüksek zeminlerde genelde çift halatlı telekfrik sistemleri tercih edilmektedir.

Genelde kayak merkezlerinde kullanılan telesiyejler ve teleskiler de aslına bakılırsa basit birer teleferik sistemidir. Bu sistemler arazi yapısına bağlı olarak alçak veya yüksek çekici halat ile çalışmaktadır.

Bütün teleferik sistemleri, telesiyejler ve teleskiler insan taşımaktadır ve can güvenliği açısından riskli araçlardır. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince bu sistemlerin insanların can güvenliğini korumak amacı ile, yılda en az bir kere makine mühendisleri, makine teknikerleri ve yüksek teknikerler tarafından kontrol ve muayene ettirilmesi gerekmektedir.

Firmamız insan taşımak amacıyla tasarımlanan kablolu taşıma sistemlerinin düzenli kontrol ve muayenelerini yapmaktadır. Bu çalışmalar sırasında ilgili yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun hareket edilmektedir. Bu konuda esas alınan birkaç standart şunlardır:

 

  • TS EN 12929-2 İnsan taşımak için tasarımlanan havai hat tesisleri için güvenlik kuralları - Genel şartlar - Bölüm 2: Taşıyıcı vagon frenleri olmayan ters çevrilir iki kablolu havai halatlı yollar için ilave kurallar
  • TS EN 12927-2 İnsan taşımak üzere tasarımlanan kablolu taşıma tesisleri için güvenlik kuralları - Halatlar - Bölüm 2: Güvenlik faktörleri
  • TS EN 12397 İnsan taşımak üzere tasarımlanan kablolu taşıma tesisleri için güvenlik kuralları - İşletme