EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Muayene Hizmetleri

Yürüyen Merdiven ve Bant Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Yürüyen merdiven ve yürüyen yollar üreten firmalar, teknolojik gelişmeler paralelinde güvenlik, etkinlik ve görsel açıdan gittikçe daha kaliteliürünler çıkarmaktadır. Önemli olan insan sağlığı ve mal güvenliği açısından risk yaratmayacak, yüksek kaliteli ve güvenilir tasarımlar yapmaktır. Ancak herşeye rağmen kullanıldıkları süre boyunca bunların düzenli kontrol ve muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar, basamakları devamlı dönen bir sistem üzerine yerleştirilmiş olan ve elektrikle çalışan merdiven türüdür. İnsanları taşımaya yaramaktadır ve asansörlere göre çok daha fazla insan taşımaktadır. Özellikle alışveriş merkezleri, oteller, havaalanları ve tren ve metro istasyonlarında tercih edilmektedir.

Yürüyen merdivenler için ilk patent Amerika’da 1892 yılında alınmıştır. Ancak ilk kullanılmaya başlanması 1895 yılında New York’ta bulunan bir eğlence merkezinde olmuştur. Bundan altı yıl sonra da ünlü bir asansör firması (Otis) yürüyen merdivenleri ticari bir ürün olarak ilk defa 1900 yılında Paris’te düzenlenen bir fuarda sergilemiştir. Ülkemizde yürüyen merdiven üretimi 2000’li yıllarda başlamıştır. Bugün farklı eğimlerde ve farklı basamak genişliklerinde çok çeşitli ürünler piyasada bulunmaktadır.

Yürüyen merdivenlerin ve yürüyen bantların, insanların can ve mal güvenliğini riske atmadan çalışmaları gerekmektedir. Bunu sağlamak amacı ile çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, kaldırma ve iletme makianaları grubunda kabul ettiği asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin, çalışmaları sırasında, sağlık ve güvenlik bakımından uyulması gereken minimum koşulları düzenlemektedir.

Bu yöntemeliğe göre, yürüyen merdiven ve yürüyen yolların, her yıl en az bir kere, makina mühendisleri, makina teknikerleri veya teknikerler gibi yetkili kişiler tarafından kontrol ve muayene edilmesi gerekmektedir.

Firmamız, yürüyen merdivenlerin ve yürüyen bandların kontrol hizmetlerini, ilgili yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 13015+A1 Asansör ve yürüyen merdivenlerin bakımı - Bakım talimatları için kurallar
  • TS EN 115-1+A1 Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik - Bölüm 1: Yapım ve montaj
  • TS EN ISO 14798 Asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen bantlar - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması