EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Denetim Hizmetleri

CB Sertifikası

IECEE, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından tasarlanan bir uygunluk değerlendirme şemaları sistemidir. CB sertifikası da bu sistem kapsamında geliştirilen bir programdır. IEC, esas olarak elektroteknik ekipman ve bileşenleri konusunda standartlar ve yöntemler geliştiren uluslararası bir kuruluştur. Bu çerçevede IECEE CB programı, katılımcı ülkeler ve belgelendirme kuruluşları arasında çok taraflı bir anlaşmadır ve CB sertifikası sadece elektrikli ve elektronik ürünler ile sınırlıdır.

CB sertifikasına sahip bütün elektrikli ve elektronik ürünler dünya genelinde uluslararası uyumlu güvenlik sertifikasına sahip ürünler olarak kabul edilmektedir. Bu sayede üye ülkeler arasında ticaret kolaylaştırılmış olmaktadır.

CB sertifikası programı, küresel anlamda ticaretteki engelleri azaltmak ve uyumlaştırmayı teşvik etmek amacı ile hazırlanmıştır. CB sertifikasına sahip ürünler, dünya çapındaki katılımcı laboratuvarlar ve belgelendirme kuruluşları tarafından kabul edilmekte ve geçerli ulusal güvenlik belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Bu programın ana hedefi, doğrulayan ülkeler arasında ticareti basitleştirmek ve standartların uluslararası bazda uyumlaştırılmasını teşvik etmektir. Bu açıdan bakıldığında dünyanın ilk uluslararası rapor kabul sistemi olmaktadır.

CE sertifikasına hak kazanmak için elektrikli ve elektronik ürünler için güvenlik testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu testler Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) standartlarında yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda, üye ülkeler IEC standartlarını tamamen uyumlu hale getirmediyse, açıkça beyan etmeleri koşulu ile ulusal standartları ve test yöntemlerini kullanabilmektedir.

CB kısaltması, İngilizce Certification Body ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. CB şemasının resmi adı aslında şu şekildedir: elektrikli ekipmanlar için test sertifikalarının karşılıklı tanınması için IECEE şeması.

CB sertifikası, test ve muayene çalışmaları tamamlanan her çeşit elektrikli ve elektronik cihazlar ve ekipmanlar için ayrı ayrı düzenlenir. Bu belge üzerinde cihaz veya ekipmanların ticari markası, sınıfı, türü ve model bilgileri yer almaktadır. Bu belge üretici firmalara, ürünleri için birden fazla ulusal güvenlik belgesi almanın basit bir yöntemini sunmaktadır.

Üretici firmalar CB sertifikası almak için ulusal bir belgelendirme kuruluşuna müracaat etmek zorundadır. Belgelendirme kuruluşları, uygun IECEE standardına uygunluğu tespit etmek amacı ile ürünlerin tam testlerini ve değerlendirmesini yapmaktadır.

CB sertifikası üretici firmalara, maddi tasarruf, zamandan kazanma, sertifikaları daha hızlı edinme ve yapılacak testler için daha az test örnekleri hazırlama açısından birçok fayda sağlamaktadır. Sonuç olarak, işletmelerin test ve değerlendirme maliyetleri düşmekte, belgelendirme işlemleri çok çabuk gerçekleşmekte ve firma yöneticilerinin projeyi desteklemek için ihtiyaç duyduğu zaman ve çaba en aza inmektedir.

CB programı kapsamına giren ürün kategorileri oldukça geniştir. Örneğin bilgi teknolojileri ve ofis donanımları, ev elektroniği cihazları, aydınlatma cihazları, çeşitli amaçlarla kullanılan test ve ölçüm cihazları, elektrikli tıbbi cihazlar ve taşınabilir elektrikli araçlar CB programı kapsamına girmektedir. Bu çerçevede olmak üzere kablolar, bataryalar, kapasitörler, güvenlik transformatörleri, tıbbi ekipman, ev aletleri, kurulum aksesuarları ve bağlantı cihazları, cihazlar için anahtarlar, elektrikli cihazlar için otomatik kontroller, alçak gerilim ve yüksek güç anahtarlama teçhizatı ve aydınlatma araçları için test ve belgelendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Bu ürünlerin testlerinde kategorilerine uygun çeşitli IEC standartları esas alınmaktadır. Ancak katılımcı ülkelerin birçoğunda IEC standartlarından faklı yerel standartlar geliştirilmiştir. Bu ülkelerde, beyan edilmesi koşulu ile uygulanabilir ulusal sapmalar dikkate alınmaktadır.

Kuruluşumuz belgelendirme hizmetleri kapsamında CB sertifikası hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

CB sertifikası hizmetleri, kuruluşumuz tarafından verilen belgelendirme hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok belgelendirme hizmetleri daha verilmektedir.