EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Denetim Hizmetleri

E-Mark Sertifikasyonu

E-Mark ve e-mark sertifikasyonu, motorlu araçların ve ekipmanlarının Avrupa Birliği ülkelerinde trafiğe çıkmalarında, ilgili yasal düzenleme esaslarına göre gerekli koşulları sağladığını gösteren bir belgelendirme şeklidir.

E-Mark ve e-mark sertifikasyonu, aslında benzer nitelikler gösteren birbirine eş iki belgelendirme şeklidir.

E-Mark sertifikasyonu, motorlu araçların sistem, parça, aksam ve ayrı teknik bileşenlerinin, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu yasal düzenlemelerine uygun olduğunu göstermektedir. e-Mark sertifikasyonu ise Avrupa Birliği direktiflerine uygun olduğunu göstermektedir. Yani her iki sertifikasyon da anlam ve yaklaşım olarak farklı değildir.

Bu sertifikasyonlar için gerekli testler, gelişmiş laboratuvarlarda yapılmaktadır. Alınan belgenin geçerli olması ve içeriğinin eksik veya hatalı olmaması için akredite bir belgelendirme kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Kısaca, Avrupa ülkelerinde motorlu araçların ve bu araçlarda kullanılan ekipman ve teknik bileşenlerinin sertifikasyonu için iki farklı sistem bulunmaktadır:

  • e-Mark sertifikasyonu (Avrupa Birliği sertifikasyonu)

Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda üye ülkelerin motorlu araç, sistem, parça ve teknik bileşenlerine uygulanması zorunlu bir güvenlik sertifikasıdır. Testleri yapacak olan kuruluş Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin teknik servis kuruluşu olmalıdır. e-Mark belgesi bu ülkenin devlet ulaştırma sektörü tarafından düzenlenir. Avrupa Birliği ülkelerinin herbirinin, kendi e-Mark sertifika numarası bulunmaktadır. Örneğin, e1 Almanya, e2 Fransa, e3 İtalya, e4 Hollanda ve e5 İsveç gibi.

  • E-Mark sertifikasyonu (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu sertifikasyonu)

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından çıkarılan yasal düzenlemeler doğrultusunda, motorlu araç, sistem, parça ve teknik bileşenlerine uygulanması ihtiyari olan bir güvenlik sertifikasıdır. Yani zorunlu değildir. Avrupa Birliği ülkeleri yanı sıra diğer Avrupa ülkeleri ve Avrupa kıtasında olmayan ülkeler de bu sertifikasyonu uygulayabilir. Bu sisteme üye her ülkenin, kendi E-Mark sertifika numarası bulunmaktadır. Örneğin, E1 Almanya, E2 Fransa, E3 İtalya, E37 Türkiye, E43 Japonya ve E47 Güney Afrika gibi.

Deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile ve modern güçlü teknolojik test cihazları kullanılarak gerçekleştirilen testlerde, laboratuvarımız her zaman, hızlı, kaliteli, güvenilir, kesin ve doğru sonuçlar vermektedir. Ayrıca kuruluşumuz tarafından E-Mark ve e-mark sertifikasyonu hizmetleri verilmektedir.