EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Conducted Emission Testleri

Yetkili laboratuvarlarda EMC testleri kapsamında belli başlı yapılan yayılım testleri şunlardır:

  • İletimle yayınım (conducted emission)
  • Elektrik alanı, ışınımla yayınım (radiated emission)
  • Harmonik ve kırpışma

İletimle yayınım veya iletkenlikle yayınım testleri, elektrikli veya elektronik bir cihazın bağlı olduğu telekomünikasyon veya enerji şebekesine iletim yolu ile yayılan elektromanyetik kirlilik seviyelerini tespit etmek amacı ile gerçekleştirilmektedir. Bu test çalışmalarında elektrikli veya elektronik cihazın veya sistemin gerilim ve akım değerleri ölçülmektedir. Gerilim değerleri LISN (Line Impedance Stabilization Network, Hat Empedansı Sabitleyici Şebeke) ile akım değerleri ise akım probu ile ölçülmektedir.

Elektrikli eya elektronik bir cihaz çalışırken elektromanyetik enerji üretir ve bunun belli bir miktarı cihazın güç kablosuna yönlendirilir. Cihazın geri dönüş yapabileceği parazit miktarını kısıtlamak için, laboratuarlarda bu emisyonların ölçülmesi gerekmektedir. Bu değer genelde 150 kHz ile 30 MHz arasında olmalıdır. Uluslararası standartlar genelde bu değeri uygulamaktadır. Ancak bu frekans aralığı, belli standartlar için daha yüksek veya daha düşük olabilir. Bu ölçümler, güç kaynağının nispeten temiz kaldığından ve çevredeki başka cihazları etkilemeyeceğinden emin olmak için yapılmaktadır.

Özetle bir cihaz, enerji, veri ve telekomünikasyon gibi hatlardan iletkenlik yolu ile elektromanyetik yayınım gerçekleştirmektedir. Yapılan testler ile bu yayınımın seviyesi tespit edilmekte ve belli standartlardaki limitler ile karşılaştırılmaktadır.

Esas olarak elektrik alanı, ışınımla yayınım emission ölçümleri (elektromanyetik parazit yayma ölçümleri) şunlardır:

  • Elektromanyetik dalga radyasyonunun ölçülmesi (radiated magnetic field emission)
  • Parazit dalga gerilimi ölçülmesi (conducted emission)
  • Parazit dalga gücünün ölçülmesi (power disturbance)
  • Düzgün sürekli olmayan kırılgan parazit dalgaların ölçülmesi
  • Alçak frekans şebeke parazit dalgaların ölçülmesi

Yetkili laboratuvarlarda birçok elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri yapılmaktadır. Kuruluşumuz da EMC testleri kapsamında conducted emission testlerini, ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir.

Kuruluşumuz, ÖSAS Akreditasyon Kurumu'ndan, TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur ve yapılan test, ölçüm, analiz, kontrol ve muayene işlemleri ve düzenlenen raporlar, özel ve resmi denetimlerde geçerli kabul edilmektedir.