EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Radiated Magnetic Field Testleri

Her geçen gün kullanılan elektrikli ve elektronik sistemlerin ya da cihazların hassasiyet seviyeleri değişmekte ve çeşitleri artmaktadır. Bu nedenle elektromanyetik uyumluluk ölçüm ve testlerinin yapılması artık bir zorunluluk halini gelmiştir.

Belli başlı gerçekleştirilen immunity (bağışıklık) testleri şunlardır: iletkenlik yoluyla bağışıklık testleri (conducted immunity), ışınım alanlarına karşı bağışıklık testleri (radiated immunity), manyetik alana karşı bağışıklık testleri (power frequency magnetic field), yıldırım, şimşek veya endüktif motor çalıştırma darbelerine karşı bağışıklık testleri ve elektrostatik boşalma testleri (ESD).

Elektrik alanı, bir elektrik yükünün başka bir elektrik yükü üzerinde oluşturduğu itme veya çekme kuvvetinin etkili olduğu alandır. Dolayısıyla bütün elektrik yüklerinin bir elektrik alanı bulunmaktadır. Manyetik etkinin temel kaynağı elektrik yükleridir. Bu yüzden elektrik akımının olduğu her noktada manyetik alan de bulunmaktadır. Manyetik alan elektrik yüklerinin yer değiştirmesi ile meydana gelmektedir. Eğer elektrik akımı artıyorsa manyetik alan da artıyor demektir. Mesafe uzadıkça elektrik alan etkisi ile birlikte manyetik alan etkisi de azalır. Elektrik alan ve manyetik alanın birlikte olması ile elektromanyetik alanlar oluşmaktadır. Bir elektomanyetik alanda, elektrik dalgaları ile manyetik dalgalar devamlı olarak yer değiştirmektedir. Elektormanyetik alanların temel özellikleri frekans ve dalga boylarıdır. Frekans arttıkça dalga boyu azalır.

Yukarıda sözü edilen immunity testleri arasında yer alan radiated magnetic field testlerinin, yani manyetik alana karşı bağışıklık testlerinin yapılma amacı, bir elektrikli veya elektronik cihazın bu yöndeki bağışıklık değerlerinin tespit edilmesidir.

Yetkili laboratuvarlarda birçok elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri yapılmaktadır. Kuruluşumuz da EMC testleri kapsamında radiated magnetic field testlerini, ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalarda esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61000-4-8 Elektromanyetik uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-8: Deneyler ve ölçme teknikleri - Şebeke frekanslı manyetik alan bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-9 ... Darbe şeklinde manyetik alan bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-10 ... Sönümlü osilasyonlu manyetik alan bağışıklık deneyi

Kuruluşumuz, ÖSAS Akreditasyon Kurumu'ndan, TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur.