EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Işımayla Yayınım (Emisyon) Testleri

Elektronik cihazların ve çeşitli sayısal (dijital) cihazların kullanımı, hem sivil alanda hem de askeri alanda gittikçe artmaktadır. Bu durum elektromanyetik uyum konusunda yaşanan problemleri de arttırmaktadır.

Bu tür problemlerin çözümü konusunda birçok yol bulunmaktadır ancak önemli olan problem daha ortaya çıkmadan önlem almaktır. Bu yüzden üretici firmalar, elektronik ve elektrikli sistemlerin ve cihazların tasarımını, elektromayetik ışımayı (yayınımı) en düşük seviyede tutacak şekilde yapmaya çalışmaktadır. Örneğin bilgisayarların kullanım sıklığı hergün artmaktadır. Bu yüzden bilgayasar tasarımı artık sadece devre tasarımı değildir. Bugün bilgisayar bileşenlerinin ana kart üzerinde yerleşimini yaparken, bu kartın doğru çalıştığından ve elektromanyetik uyumluluk koşullarını sağladığından emin olmak gerekmektedir.

İşte ışımayla yayınım (emisyon) testleri bu noktada önemlidir. Elektromanyetik girişimlerin elektrikli veya elektronik cihazlara veya sistemlere ulaşmaları ve onların çalışmasında etkili olmaları, iki yoldan olmaktadır: ışıma veya iletim. Işıma, bu cihazların hava ortamında girişime neden olmaları veya etkilenmeleri durumudur. İletim ise özellikle kablolar üzerinden girişime neden olmaları veya etkilenmeleridir.

Işıma ile yayınım (Radiated Emission) testleri, elektrikli veya elektronik bir sistem veya cihazın, çalışırken bulunduğu ortamda radyo frekansı yolu ile ne kadar elektromanyetik kirlilik yarattığını belirlemek amacı ile yapılmaktadır.

Yekili laboratuvarlarda elektromanyetik uyumluluk test ve ölçümleri yapılmaktadır. Kuruluşumuz da EMC testleri kapsamında ışımayla yayınım (emisyon)testlerini, ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bu çalışmada dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 50561-1 Alçak gerilim tesislerinde kullanılan güç hattı iletişim cihazları - Radyo bozulma karakteristikleri - Sınırlar ve ölçme yöntemleri - Bölüm 1: Evde kullanılan cihazlar
  • TS EN 55011 Sanayi, bilimsel ve tıbbi donanım - Radyofrekans bozulma karakteristikleri - Sınır değerleri ve ölçme yöntemleri
  • TS EN 55014-1 Elektromanyetik uyumluluk - Ev ve benzeri yerlerde kullanılan elektrikli aletler ve benzeri cihazlar için özellikler - Bölüm 1: Yayılım

Kuruluşumuz, ÖSAS Akreditasyon Kurumu'ndan, TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur.