EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Radiated Immunity Testleri

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 2014 yılında Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği yayınlanmıştır. Söz konusu yönetmelik Avrupa Birliği ile uyum çalışmaları kapsamında Avrupa Parlamentosu tarafından çıkarılan 2014/30/AB sayılı elektromanyetik uyumluluk direktifi esas alınarak hazırlanmıştır. Bilindiği gibi bu yönetmeliğin temel amacı elektrikli ve elektronik sistemlerde elektromanyetik uyumluluğu düzenlemektir.

Esas olarak bütün elektrikli ve elektronik cihazlarda emission (emisyon) ve immunity (bağışıklık) testlerinin yapılması, artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü başka türlü Avrupa Birliği ülkelerine ve diğer yabancı ülkelere elektrikli ve elektronik cihazların sokulması mümkün değildir.

Immunity (bağışıklık) testleri, söz konusu elektrikli ve elektronik sistemlerin ve cihazların, yakın çevrede bulunan başka elektrikli ve elektronik cihazların çalışması ile ortama yayılan dalgalardan etkilenip etkilenmediklerini tespit etmek amacı ile yapılmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda çok farklı amaçlarla immunity (bağışıklık) testleri yapılmaktadır. Örneğin, iletkenlik yoluyla bağışıklık testleri (conducted immunity), ışınım alanlarına karşı bağışıklık testleri (radiated immunity), manyetik alana karşı bağışıklık testleri (power frequency magnetic field), yıldırım, şimşek veya endüktif motor çalıştırma darbelerine karşı bağışıklık testleri ve elektrostatik boşalma testleri (ESD) gibi.

Bunlar arasında yer alan radiated immunity testlerinin (ışınım alanlarına karşı bağışıklık testleri) yapılış amacı, bir cihaz çalışırken, ortamda bulunan radyo dalgalarına maruz kalması durumunda, cihazda meydana gelen performans bozulmalarını belirlemektir. Bu testler sırasında cihazın, anahtarlama veya yıldırım düşmesi gibi durumlarda meydana gelen geçici gerilim yükselmelerine karşı cihazda oluşan performans bozulmalarını belirlemek için ani voltaj yükselmesi testleri de yapılmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda birçok elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri yapılmaktadır. Kuruluşumuz da EMC testleri kapsamında radiated immunity testlerini, ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalarda esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61000-4-4 Elektromanyetik uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-4: Deneyler ve ölçme teknikleri - Elektriksel hızlı geçici rejim/patlama bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-5 ... Darbe bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-6 ... Radyo frekans alanlar tarafından endüklenen iletim yoluyla yayılan bozulmalara karşı bağışıklık
  • TS EN 61000-4-8 ... Şebeke frekanslı manyetik alan bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-9 ... Darbe şeklinde manyetik alan bağışıklık deneyi

Kuruluşumuz, ÖSAS Akreditasyon Kurumu'ndan, TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur.