EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Power Frequency Magnetic Field Immunity Testleri

Elektrikli veya elektronik bir sistem veya cihaz çalışırken, aynı ortamda bulunan bir başka elektrikli veya elektronik sistemden veya bir cihazdan etkilenmeden çalışmalıdır. Neticede her iki cihaz da çalışırken elektromanyetik gürültü yaymaktadır, ancak bunun kabul edilebilir düzeyde olması ve karşılıklı olarak birbirilerini etkilememesi gerekmektedir.

Söz konusu elektrikli veya elektronik sistemlerin, çevresine belirlenmiş limitler dahilinde elektomanyetik gürültü yayması emisyon testleri ile, bu cihazların çalışırken diğer cihazların yaydıkları elektromanyetik gürültüden etkilenmemeleri ise bağışıklık (immunity) testleri ile tespit edilmektedir.

Günümüzde elektronik sistemlerin teknolojik yeniliklere bağlı olarak bu kadar hızlı gelişmesi, beraberinde çok farklı testlerin yapılmasını ve bu test ve ölçümlerde çok farklı yöntemlerin kullanılmasını gerektirmektedir.

Bugün için bağışıklılık testleri kapsamında yapılan belli başlı test ve ölçümler şunlardır:

  • İletkenlik yoluyla bağışıklık testleri (conducted immunity)
  • Işınım alanlarına karşı bağışıklık testleri (radiated immunity)
  • Manyetik alana karşı bağışıklık testleri (power frequency magnetic field)
  • Yıldırım, şimşek veya endüktif motor çalıştırma darbelerine karşı bağışıklık testleri
  • Elektrostatik boşalma testleri (ESD)

Yapılan bu testler arasında manyetik alana karşı bağışıklık testleri (power frequency magnetic field) önemli bir yer tutmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda birçok elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri yapılmaktadır. Kuruluşumuz da EMC testleri kapsamında power frequency magnetic field immunity testlerini (manyetik alana karşı bağışıklık testleri) gerçekleştirmekte ve testler sırasında ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde davranmaktadır. Bu çalışmalarda dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61000-4-3 Elektromanyetik uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-3: Işıyan, radyo frekans, elektromanyetik alan, bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-6 ... Radyo frekans alanlar tarafından endüklenen iletim yoluyla yayılan bozulmalara karşı bağışıklık
  • TS EN 61000-4-11 ... Gerilim çukurları, kısa kesintiler ve gerilim değişmeleri ile ilgili bağışıklık deneyleri

Kuruluşumuz, ÖSAS Akreditasyon Kurumu'ndan, TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur ve yapılan test, ölçüm, analiz, kontrol ve muayene işlemleri ve düzenlenen raporlar, özel ve resmi denetimlerde geçerli kabul edilmektedir.