EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Laboratuvar Hizmetleri

Conducted Immunity Testleri

Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan ilgili direktifler dikkate alınarak, 2014/30/AB Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği yayınlanmıştır. Bu yönetmeliği çıkarılma amacı, elektrikli ve elektronik sistemlerde ve cihazlarda elektromanyetik uyumluluğu düzenlemek ve elektromanyetik yayılım değerlerinin belirlenmiş seviyelerin altında olmasını sağlamaktır.

Bütün elektrikli ve elektronik sistemlerde iki yönlü etkilenim bulunmaktadır. Bir kısım cihazlar yakın çevrede bulunan başka elektrikli ve elektronik sistemlerin çalışmasını engelleyecek ışınım yaparlar. Bu durum emisyon testleri ile tespit edilmektedir. Bir kısım cihazlar ise, yakın çevrede bulunan başka elektrikli ve elektronik sistemlerin çalışması ile ortama yayılan dalgalardan etkilenirler. Bu durum da immunity (bağışıklık) testleri ile tespit edilmektedir.

Yetkili laboratuvarlarda gerçekleştirilen immunity (bağışıklık) testleri ise çeşitli özellikerde farklı testler içermektedir. Örneğin, iletkenlik yoluyla bağışıklık testleri (conducted immunity), ışınım alanlarına karşı bağışıklık testleri (radiated immunity), manyetik alana karşı bağışıklık testleri (power frequency magnetic field), yıldırım, şimşek veya endüktif motor çalıştırma darbelerine karşı bağışıklık testleri ve elektrostatik boşalma testleri (ESD) gibi.

Bunlar arasında yer alan conducted immunity testleri (iletkenlik yoluyla bağışıklık testleri) yapılırken önce sistemin veya cihazın akım değerleri gerilim değerleri ölçülmektedir. Bu testler uygulanırken, ekranlı oda, tam yansımasız oda, yarı yansımasız oda ve açık saha test alanı gibi farklı test ortamları kullanılmaktadır.

Yetkili laboratuvarlarda birçok elektromanyetik uyumluluk (EMC) testleri yapılmaktadır. Kuruluşumuz da EMC testleri kapsamında conducted immunity testlerini, ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalarda esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 61000-4-4 Elektromanyetik uyumluluk (EMU) - Bölüm 4-4: Deneyler ve ölçme teknikleri - Elektriksel hızlı geçici rejim/patlama bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-5 ... Darbe bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-6 ... Radyo frekans alanlar tarafından endüklenen iletim yoluyla yayılan bozulmalara karşı bağışıklık
  • TS EN 61000-4-8 ... Şebeke frekanslı manyetik alan bağışıklık deneyi
  • TS EN 61000-4-9 ... Darbe şeklinde manyetik alan bağışıklık deneyi

Kuruluşumuz, ÖSAS Akreditasyon Kurumu'ndan, TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur.